Svježi stilovi na domaćoj Hip Hop sceni

screen-shot-2016-11-02-at-3-08-19-pm

Sa 100% sigurnošću mogu tvrditi da smo svi odrasli uz ili na Tram 11-u, Bolesnoj Braći, Blackout-u, El Bahattee-u i tako dalje, ne moram nabrajati. Zahvaljujući njima (i brojnim stranim reperima, naravno) vječno nam je u srcima zvuk iskonskog Hip Hopa, onog tvrdog Boom Bap-a, odnosno zvuka 90ih koji se temelji na BPM-u koji se uglavnom vrti oko 90, sa masnim programiranim bubnjevima ili chop-anim break-ovima i neizostavnim sample-om koji nosi melodiju. S vremenom su polako ali sigurno počeli dolaziti i novi stilovi na vidjelo, od bendovske varijante, do u potpunosti isprogramiranim beat-ovima u fruity loops-u sa 3×16 lajni u versu s maličkom na refrenu. Šalu na stranu, igra se potom uvelike promjenila dolaskom Trap-a na scenu, žanr koji je zauzeo svoje mjesto i osvojio svoju publiku. No, danas svjedočimo da kako na internacionalnoj sceni, tako i našoj, niču raznorazni novi stilovi ali i interpretacije starijih trendova. Tako danas i Trap i dobri stari Boom Bap imaju malih milion podvrsta sa svojim predstavnicima. Tko su oni na našoj sceni? Tko fura svoju briju i trenutno zvuči drugačije od ostalih? Uz mini dozu subjektivnosti (priznajem) i preslušavanja radova koja su izašla u protekloj godini, sam našao nekoliko kandidata. Oni izlaze van šablona tvrdog Boom Bap-a i Trapa kakvog smo upoznali do sada, a oni su (ako ste na homepageu stisnite ‘continue reading’, a ako niste ignorirajte i nastavite čitati!):

Sinke Fresh

Sinkoza nas je oduševio svojim EP-om “Osjećaj za Feeling” koji je donio 7 maksimalno opuštenih traka pun Rhodes klavijatura, swing-astih beatova, West Coast vibri i laid back melodija. On nastavlja u tom smjeru i ovom pjesmom (koju smo zavrtili bar 10 puta već na Blackout radiu) isfurao malo moderniju varijantu. Ritam je ubrzan, flow je sinkopiran, a melodije kao što smo navikli kod njega ‘plove.’

BUNTAI

Prvi put su se na velika vrata pojavili krajem ljeta sa spotom za pjesmu “Benzz”, zatim su izbacili i svoj prvi EP “Undead”, a potom i gore linkani spot. Njihov Trap sound je više inspiriran artistima poput Flatbush Zombies, Bones, Denzel Curry, i da ne nabrajam dalje, uglavnom artistima sa psihodeličnim zvukom ispunjen synthevima, duguljastim padovima/bass-ovima koji čine tu mračnu atmosferu i double-time flow-ovima. Takvi su upravo oni, pa su tako donjeli i nešto novo na našu scenu, a vrijedi i pohvaliti njihovo vizualno predstavljanje.

Gamacid

Iako su Tripio i Želko već veterani u ovoj igri, novim Gamacid projektom su preporodili svoje stilove i ovim spotom, pa i spotom sa Juice-om “Reci, Reci” preusmjerili pažnju na sebe. Zna se da je Tripio majstor synthesizer-a i znalac što se tiče produkcije, no dojam je da su u ovoj suradnji synth-evi masniji nego ikad, aranžmani pomno razradjeni i da prijateljska kemija sa Želkom donosi do unisonog identiteta ovog projekta. Očekuje se da će album uskoro izaći.

Zakon & Flowdeep

Svima već dobro znani Flowdeep nam svake godine samo daje i daje. Nakon hit spot-a sa Žugijem u 2014., pa novim klasikom s Tiborom u 2015. zvanim ‘Pacino’, Tvrdokor 2016., rovinjski producent se udružio sa mladim Zakon-om. Nije velika novost da Flowdeep koristi Ex-Yu sample-ove, no na ovom Prije Parka EP-u, je stvorio sasvim drugačiju atmosferu. Sound je boom bap, ali podsjeća na novije trendove koje su isfurali artisti a la Ka, Roc Marciano, Wu Block, etc. Vokal je jako blizu i izražen, mistični samplovi plivaju oko vokala i bubnjevi nisu u prvom planu, kao što je to bivalo 90-ih. Mladi Zakon je sjajan liričar sa umirujućim glasom i očekujemo još puno materijala od njega u budućnosti.

Tin Arbutina

Last but not least, tu je i osječki predstavnik Tin. Reper, producent, multiinstrumentalist i artist koji je u ovo doba sa svojom glazbom na našoj sceni oživio stilove koje su utemeljili J Dilla, A Tribe Called Quest, The Roots, itd. Jazzy, hipnotizirajući i inteligentni Hip Hop je Tinov forté i oduševljava me činjenica da zna svirati bubnjeve, klavir, bas i gitaru, i to uz razne sample-ove ukomponira sa liričkim vratolomijama. Tek prošle godine je njegov debi album “Livin Proof” izašao na vidjelo, a i trebalo je vremena da proputuje do Zagreba, gdje su ga prvi ugostili momci s Mixtape Sessions-a. Obavezno popratite njegov rad, a šuška se da radi i na novom albumu!

Hvala svima na čitanju i praćenju, ispoštujte ove underground artiste i ako ste vi aktivni reperi/producenti, slobodno nam šaljite svoj materijal na blackouthiphop@gmail.com.

4 thoughts on “Svježi stilovi na domaćoj Hip Hop sceni

  1. kaže: “90s …sa masnim programiranim bubnjevima ili chop-anim break-ovima i neizostavnim sample-om koji nosi melodiju…” Kul sve, al štaa sa “golden era” ekipom koja nije programirala drumove i chopala brejkove, nego ih live čukala i triggala na MPC-ima? J Dilla, RZA, Madlib, Dj Premier… – to name a few:)

  2. Dragi Jahba, tome bi mogli posvetit cijeli clanak jednom prilikom, nije to poanta ovog teksta. Ovo je posluzilo samo za uvod u kontekstu onoga sto nam je prijustilo prvo taj osjecaj Hip Hopa. Lp

  3. super je članak, i hvala što ste skrenuli pažnju na Tina iz Osijeka, njega nisam do sad čuo, jeben lik…
    al eto kad je riječ o korijenima u soundu i produkciji, morao sam spomenuti i neizostavni MPC i live trigganje, bez programiranih sekvenci i kvantizacija, meni osobno uvijek najjači sound…peace, pozdrav iz Ri..

Comments are closed.